Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis plemene WHWT

West highland white teriér-WESTÍK

je to "velký"malý pes,ač patří k malým plemenům,křehkost u něj nehledejte.Je to robustní malé stvoření,které má rádo vzrušení a různé podněty.Jeho výchova vyžaduje dosti energie a hlavně důslednost,což se ale mnohonásobně později vrátí.

Charakteristika:přátelský,vyrovnaný,sebevědomý,odvážný,rozpustilý,učenlivý,veselý,vždy připravený postavit se v nebezpečí za svou rodinu.Ale jako všichni teriéři je pěkně tvrdohlavý,což je důležité mít na paměti při výchově-trvat na tom,aby dělal i to co po něm chceme.Rychle totiž pochopí kdo ho vychovává a kdo se nechá vychovávat od něj.

p1261015.jpg

Pro děti je ideálním partnerem.Rád dovádí,běhá,má vyrovnanou povahu,ale dítě musí vědět,že to není hračka,ale živý tvor,kterého musí respektovat.Pak se budou vzájemně milovat. 

    p2121178.jpg

pic_0626.jpg

 Westík chce pohyb,jeho potřeba pohybu je dosti vysoká.Protože je to čilý a učenlivý pejsek,vyžaduje,abychom si jej všímali a dávali mu různé ukoly a měl tak možnost se pořádně vyřádit,jinak psychicky strádá.

Země původu: Velká Británie

Využití: Teriér

Klasifikace: Skupina 3 - teriéři, sekce 2 - nízkonozí teriéři, bez pracovní zkoušky

Celkový vzhled: Pes silné stavby těla, s hlubokým hrudníkem a žebry sahajícími daleko dozadu, rovný hřbet, přední a zadní fronta plná síly, na svalnatých nohách, v náležité míře vykazuje znamenité spojení síly a aktivity.

Hlava: Vzdálenost od týlu k očím je mírně větší než délka mordy. Hlava je bohatě osrstěná a je nesená v pravém nebo menším úhlu k ose krku. Hlava nemá být nesena vysunuta dopředu.

Lebeční část: 
Lebka - Mírně klenutá, čelní partie mají od jednoho kraje k druhému hladké obrysy. Od nasazení uší k očím se nepatrně zužuje.
Stop - Výrazný stop, tvořený bezprostředně nad očima nadočnicovými oblouky, které přes oči mírně přečnívají a mezi očima vykazují slabou prohlubeň.

Obličejová část:
Morda - Morda se směrem k čenichu postupně zužuje. Morda není pod očima vypadlá, ani příkře spadající, nýbrž je dobře vyplněná.
Nos - Černý, poměrně velký nos, který se zbytkem mordy tvoří hladký obrys.
Čelisti/zuby - Silné rovné čelisti. Mezery mezi špičáky jsou natolik široké, aby byl vyjádřen požadovaný uličnický výraz. Zuby jsou v poměru k velikosti psa velké, s pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazeny do čelisti
Oči - Posazené daleko od sebe,střední velikosti,hodně tmavé.
Uši - Malé, vztyčené,pevně posazené,končí ostrou špičkou.Nesmí se kupírovat.

Krk: Dostatečně dlouhý, aby umožnil požadované nasazení hlavy, svalnatý, postupně se rozšiřující k základně a plynule přecházející do hezky šikmých ramen.

Tělo: Kompaktní

Hřbet: Rovný.
Bedra: Široká a silná.
Hrudník: Hluboký, žebra v horní polovině dobře klenutá, z boku působící plochým dojmem. Zadní žebra značně hluboká, odstup mezi posledním žebrem a pánevní končetinou je tak krátký, jak jen vyžaduje volnost pohybu.

Ocas: Dlouhý 12,5 až 15 cm, pokrytý drsnou, ne však přerostlou srstí (bez vlajky). Ocas je pokud možno co nejrovnější, nesený čile, nikoliv však vesele, či přetočený nad hřbet. Dlouhý ocas je nežádoucí a neměl by být v žádném případě kupírován.

Končetiny:

Přední končetiny: Nohy krátké, svalnaté a rovné, hustě pokryté krátkou hrubou srstí.
Ramena - Umístěna šikmo vzad. Lopatky jsou široké a přiléhají těsně ke stěně hrudního koše. Ramenní kloub je umístěn vpřed.
Lokty - Těsně přiléhají a umožňují volný pohyb hrudních končetin, souměrný s osou těla.

Zadní končetiny: Silné, svalnaté a přes záď široké. Nohy jsou krátké, svalnaté a šlachovité.
Stehna - Velmi svalnatá stehna nestojí příliš daleko od sebe.
Hlezna - Dobře zaúhlená a posazená pod tělem tak, aby byla v postoji i v pohybu poměrně blízko u sebe.Strmá nebo slabá hlezna jsou nanejvýš nežádoucí.

Tlapky: Přední tlapky jsou větší než zadní, okrouhlé, přiměřeně velké, silné, s tlustými polštářky. Povrch polštářků a všechny drápy mají být nejlépe černé.

Chůze/Pohyb: Volný, přímý a celkově lehký pohyb. Hrudní končetiny volně vybíhají vpřed z ramen. Pohyb pánevních končetin je volný a silný, končetiny se pohybují blízko u sebe. Kolenní kloub a hlezna jsou velmi pružná, hlezna jsou zatahována pod tělo a dávají tak končetinám řádný posun. Strmý, škrobený pohyb pánevních končetin a kravská hlezna jsou vysoce nežádoucí.

 

 

Osrstění:

Srst: Dvojí. Krycí srst s tvrdými rovnými chlupy,asi 5cm dlouhými. Podsada, která připomíná kožešinu, je krátká, měkká,hustá a přiléhavá. Otevřená srst je nanejvýš nežádoucí.

Barva: Bílá.

Velikost: V kohoutku přibližně 28 cm, váha 8-10 kg.

Vady: Každá odchylka od výše uvedených zásad je považována za vadu. Musí být brána v úvahu a musí přesně odpovídat stupni hodnocení.

Poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 75336
Měsíc: 310
Den: 9